Stoksuz E-ticaret (Dropshipping) Nasıl Yapılır
  • 5454
  • 2

Stoksuz E-ticaret (Dropshipping) Nasıl Yapılır

Stoksuz e-ticaret, stok tutmanıza gerek kalmadan, tedarikçi firmalardan ürün temin edilerek yapılan elektronik ticaret modeline verilen isimdir. Drop shipping olarak da bilinmektedir. Stoksuz e-ticarette internet üzerinden satacağınız ürünlerin stoğunu tutmazsınız yani mevcutta ürüne sahip olmanıza gerek yoktur. Sanal mağazanız üzerinden pazarlayacağınız ürünlerin siparişi verildiği zaman tedarikçi firmalar üzerinden bu ürünlerinizi temin edersiniz.

İntrenette ürün satışı yapmak isteyenler tarafından cevabı öğrenilmek istenen soruların başında “Stoksuz e-ticaret nasıl yapılır ?” sorusu gelmektedir. Özellikle ürün stoğu tutmak istemeyen, mevcut ürün yelpazesi olmayan, depo masrafı yapmak istemeyen ve e-ticarete başlamak isteyen kullanıcılar tarafından sorulan bu soruyu tüm detayları ile birlikte cevaplamaya çalışalım.

Stoksuz E-ticaret Nasıl Yapılır

Stoksuz E-ticaret Nasıl Yapılır

Stoksuz E-ticaret Nasıl Yapılır ?

Stoksuz e-ticaret yapabilmeniz için e-ticaret hukukuna göre şirket sahibi olmanız ve satılan her ürünün faturasını kesmeniz gerekir. Şunu kesinlikle unutmamanız öneririz. Şirket sahibi olmadan ve ürünlerinizi faturalandırmadan internet üzerinden satış yapamazsınız. Yapsanız dahi yasal bir işlem olmayacaktır. Şirketinizin statüsü ise fark etmez. Şahıs, limited, anonim ve diğer şirket türlerine sahip herkes internet üzerinden stoksuz e-ticaret yapabilmektedirler. Stoksuz e-ticaret yapılabilmesi için ise ikinci gereksinimiz ise tedarikçi firmalardan temin edilecek olan ürünlerin, sahip olacağınız online satış sitesine sorunsuz bir şekilde entegre edilmesidir. Yani profesyonel bir e-ticaret altyapısına sahip olmanız ve bu alt yapıya tedarikçi firmalardan temin edilecek olan ürünlerin entegre edilebiliyor olması gerekir.

Stoksuz E-ticaret (Dropshipping) Firmaları

Neticaret GOLD e-ticaret yazılım altyapısını kullanarak anahtar teslim bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. 16 yılın vermiş olduğu tecrübe ile Türkiye’de en çok tercih edilen tedarikçi firmaların ürünlerinin sorunsuz bir şekilde internet sitenize entegre edilmesini sağlayabilirsiniz. Örnek olarak Arena Bilgisayar, Index Bilgisayar, Penta Teknoloji, Alba Shop, Avcity, Lodos Balıkçılı, Shimano, Evo Sport’u verebiliriz. Neticaret GOLD e-ticaret yazılım altyapısına entegre edebileceğiniz diğer bütün tedarikçi firmalar için 0212 256 60 00‘ı arayarak e-ticaret uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Stoksuz E-ticaret’e Nasıl Başlayabilirsiniz

Stoksuz e-ticaret başlamadan önce ilk gereksinimi yerine getirmeniz gerekmektedir. Yani şirket sahibi olmanız. Henüz e-ticarete yeni başlıyorsanız şahıs şirketi kurmanız yeterli olacaktır. Şahıs şirketinizi kurduktan sonra e-ticaret sitenizi açmanız gerekmektedir. Bir çok altyapıyı kullanarak online satış sitesi kurma imkanınız bulunmaktadır ancak sorunsuz bir şekilde online satış yapabilmeniz ve tüm entegrasyonların çalışabilmesi için profesyonel bir e-ticaret yazılım altyapısı ile e-ticarete girmeniz önemlidir.

neticaret gold

Neticaret GOLD Yönetim Paneli

E-ticaret siteleri kesintisiz ve sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır. Havale/EFT ile ödeme alabilmeniz için gerekli olan formlar geliştirilmiş olmalıdır. Kredi kartı ile ödeme alabilmeniz için bankaların sanal posları ya da alternatif ödeme sistemlerinin entegrasyonu yapılabilmelidir. Konumuza paralel olarak tedarikçi firmaların XML entegrasyonlarında sorun yaşanmamalıdır. Pazarlama kanallarınızı dahi yönetmeniz için bütün gereksinimler bir arada sunulabilmelidir. Örnek olarak arama motorlarında daha üst sırada yer alabilmenizi sağlayan argümanlardan bir tanesi olan duyarlı web tasarım ile dizayn edilmiş olan mobil uyumlu (responsive) bir temaya sahip olmanız gerekir. Neticaret GOLD e-ticaret altyapısı 16 yılın vermiş olduğu tecrübe ve binlerce e-ticaret sitesi referansının istekleri doğrultusunda geliştirilmiştir. Neticaret GOLD e-ticaret alt yapısının sahip olduğu tüm özellikleri e-ticaret paketleri sayfamız aracılığı ile inceleyebilirsiniz.

İnternet üzerinden yapacağınız satışları faturalandırabileceğiniz bir şirketiniz mevcut. Online satış yapabileceğiniz profesyonel bir e-ticaret altyapısına da sahipsiniz. Bu noktada bir notu hatırlatmak isteriz. İnternet sitenizde kredi kartı ile ödeme alabilmeniz için sanal pos başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Sanal pos başvurunuzun kabul edilmesi için ise şirket sahibi olmanız ve bankaların istekleri doğrultusunda geliştirilmiş profesyonel bir e-ticaret altyapısına sahip olmanız gerekmektedir. Aynı durum alternatif kredi kartı ile ödeme sistemlerinde de (İyzico, Payu, Paynet ve benzeri) geçerlidir. Bütün gereksinimleri yerine getirdikten sonra tedarikçi firmalara başvuru yapılması gerekir. Yapılan başvuruların onayının ardından tedarikçi firmaların vereceği ürün XML’lerinin sitenize entegre edilmesi gerekir. Entegre işlemlerinin yerine getirilebilmesi için ise e-ticaret alt yapınızın uyumlu olması önemlidir.

Stoksuz E-ticaret Çalışma Prensibi

Stoksuz e-ticaret yapmaya başladığınızda ürünler mağazanıza entegre edilmektedir. Yapmış olduğunuz pazarlama çalışmaları sonucunda müşteriniz sanal mağazanız üzerinden ürünü satın alır ve ödeme işlemini gerçekleştirir. Sipariş anlık olarak tedarikçi firmaya bildirilmektedir. Ürün maliyeti sizler tarafından tedarikçi firmaya ödenir. Ardından alınan ürünün kargolama işlemleri gerçekleştirilir.

Neticaret Gold

E-Ticaret paketleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 (212) 256 60 00 numarası aracılığıyla bize ulaşabilir veya müşteri temsilcimizin sizinle iletişime geçmesi için demo telap formunu doldurabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

2 Yorum


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.