Sanal Pos Nasıl Alınır
  • 2053
  • 0

Sanal Pos Nasıl Alınır

E-ticaret sitesi kurmak isteyen işletmeler tarafından cevaplanmasını istenen soruların başında “Sanal pos nasıl alınır?” sorusu gelmektedir. Bu sorunun sıkça sorulmasının en büyük sebebi ise ülkemizde kredi kart kullanım sayısının her geçen gün artması ve kullanıcıların kredi kartları ile internet üzerinden alışverişlerini tamamlama alışkanlığına sahip olmalarıdır. Sanal pos nasıl alınır sorusunu cevaplandırmak önce dilerseniz sanal pos nedir özet bir şekilde anlatmaya çalışalım.

Sanal Pos Nedir ?

İnternette kredi kartı ile ödeme alınmasını sağlayan ve bankalara başvuru yapılarak alınan sanal poslar, e-ticaret siteniz üzerinden tek çekim ya da taksitli bir şekilde tahsilat yapılmasını sağlayan bir yazılım teknolojisidir. Mağazalarda bulunan fiziksel posların internete uyarlanmış hali olarak da adlandırılabilirler. POS kelimesinin açılmış hali Point of Sale yani satış noktasıdır. Sanal pos ise VPOS (Virtual Point of Sale) olarak adlandırılmaktadır. Türkçe karşılığı ile sanal satış noktası demektir. Sanal posların internet üzerinde kullanılabilmesi için kullanılacak olan web sitesinde entegrasyonun yapılması gerekmektedir.

Sanal Pos Başvuru Formu

Sanal Pos Başvuru Formu

Bankalardan Sanal Pos Nasıl Alınır ?

Sanal pos alınabilmesi için bankalara başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak başvuru yapmadan önce bazı gereksinimlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde sanal pos başvurunuz kabul edilmeyecektir. Sanal pos başvurusu sonrasında onay alabilmenizi hızlandırabilmek için nasıl bir altyapı ve hangi gereksinimlere sahip olmanız gerektiğini kısacası başvuru koşullarını tüm detayları ile birlikte sizlere aktaralım.

1. Şirket Sahibi Olmak

İnternetten ürün satışı yapabilmeniz için şirket sahibi olmanız gerekmektedir. Çünkü yapılan her satışın faturalandırılması yani devlete gerekli vergisinin verilmesi e-ticaret hukukuna göre zorunludur. Şahıs, limited, anonim ve diğer şirket türleri fark etmeden şirket sahibi olan herkes kendi e-ticaret sitesini kurarak internet üzerinden satış yapabilmektedir. Bankalardan sanal pos alınabilmesi için ise ilk gerekli şart yine şirket sahibinin olunmasıdır. Banka sanal pos başvurusunda ilk doldurulan alan ise şirket ismidir.

2. E-ticaret Sitesi Sahibi Olmak

Sanal pos başvurusu yapılabilmesi için ise ikinci şart e-ticaret sitesi sahibi olunmasıdır. Ancak sahip olunan e-ticaret sitesinin de gerekli şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir. Yani bankaların istemiş olduğu kriterlerde e-ticaret sitesinin altyapısı dizayn edilmiş olmalıdır. İlk gerekli şart sitenizde SSL sertifikasına sahip olmanız gerekir. SSL sertifikası müşterinin kart ve kişisel bilgilerinin şifrelenmesini sağlayan, kredi kartı ile ödeme sırasında bu bilgilerin çözülemeyecek bir şekilde şifrelenmesini sağlayan uluslararası bir güvenlik önlemidir. SSL sertifikası olmayan bir e-ticaret sitesi banka sanal pos başvurusundan direk ret cevabı alacaktır.

Banka sanal pos başvurusunda dikkat edilecek ikinci konu ise müşteri sözleşmelerinin sitede yer almasıdır. Üyelik sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi, iptal, iade ve geri ödeme koşulları gibi sözleşmelerin detaylı bir şekilde yer alması gerekmektedir. Özellikle ödeme sayfalarında, siteye üye olurken ve tüm sayfaların en alt kısmında bu alanların yer alması istenmektedir. İstenen üçüncü şey ise sitenizde ürünlerin yer alması ve sorunsuz bir şekilde online satış işlemlerinin gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. Hatta banka ödeme sayfasının sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmek için bir test üyelikte isteyebilir sizlerden.

3. Herhangi Bir Banka Şubesine Sanal Pos Başvurusu Yapmak

Şirket sahibi iseniz ve istenenleri yerine getiren profesyonel bir e-ticaret yazılım altyapısına sahip iseniz herhangi bir banka şubesine giderek ilk sanal pos başvurunuzu yapabilirsiniz. Sanal pos başvurunuz sırasında banka sanal pos yetkilisi tarafından sizlere bir form verilecektir. Bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Sanal pos başvurusu esnasında sizlerden doldurmanızı istenen bilgiler aşağıdaki gibi olacaktır.

a. Firma Bilgileri: Firmanızın Adı, Adresiniz, İnternet Adresiniz, İş Tel, Faks, Mobil, Email (Sanal işyerinize ait domain adı uzantılı bir email olmalı ), Firmanız şahıs firması mı ? Ticari ortaklık mı , Firma ortaklık yapısı nasıldır, Ortakların yaptığı başka işler var mı ? Varsa nelerdir , Vergi dairesi numaranız ?, Kaç yıldır bu işle uğraşıyorsunuz ?, Kaç yıldır aynı adrestesiniz ? ,Bir yıldan az ise eski adresiniz ?

b. İletişim Bilgileri: Adı Soyadı, Ünvanı:, Telefon No: Faks No, E-Mail (Sanal işyerinize ait domain adı uzantılı bir email olmalı )

c. E-ticaret Sitesi Bilgileri: Web adı nedir ?, Siteniz aktif mi ?, Değilse ne zaman aktif olarak kullanıma açmayı planlıyorsunuz ?, SSL sertifikanız var mı ?, SSL sertifikanızın son kullanma tarihi nedir ?, 3D Secure Desteği ( MPI ) var mı?, Bankamızın sağladığı 3D Secure uygulamasını (3 Kat Güvenli Sistem – ÜGS) kullanmak istiyor musunuz?, Siteniz hangi yazılım dili ile geliştirildi ?, Sanal mağazanızın hostingi nerede yapılıyor ? Kullandığınız işletim sistemi nedir ?, Statik IP adresi nedir ?, Kimin adına kayıtlıdır ?, Kaç yıldır aynı internet adresindesiniz ?

Neticaret GOLD E-ticaret Yazılım Altyapısı

demo-siteNeticaret GOLD anahtar teslim bir şekilde sizlere sunulan profesyonel bir e-ticaret yazılım paketidir. E-ticaret siteniz sanal pos başvurusu yapabilmeniz için gerekli olan bütün koşulları yerine getirerek anahtar teslim bir şekilde sizlere teslim edilmektedir. Banka tarafından sanal pos başvurusu esnasında istenen e-ticaret sitesi bilgileri e-ticaret uzmanlarımız tarafından sizlere verilir. Bu sayede ilgili formun kolay bir şekilde doldurulması sağlanır. Sizlerde Türkiye’nin e-ticaret sağlayıcı Neticaret tarafından geliştirilmiş olan ileri teknoloji e-ticaret yazılım altyapısı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz sol kısımda bulunan demo talebi butonuna tıklayarak ücretsiz bir şekilde sistemi test etme imkanına sahip olabilirsiniz.

 

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.