Online Satış Sitesi Kurmak İstiyorum
  • 2789
  • 0

Online Satış Sitesi Kurmak İstiyorum

Online satış sitesi kurmak ve ürünlerimi internet üzerinden satışa sunmak istiyorum diyorsanız eğer nasıl bir altyapıya sahip olmanız gerektiğini ve bu konu hakkında sıkça sorulan soruların tamamını bu makale aracılığı ile cevaplamaya çalışacağız. Makalemize devam etmeden önce elektronik ticaret yani e-ticaret kavramından bahsetmek istiyoruz. E-ticaret ticaretin elektronik halidir. Ürün ve hizmetlerin internette satışa sunulabilmesi ve tanıtılabilmesi e-ticaret siteleri ile yapılabilmektedir. E-ticaret sitesi açabilmek için ise profesyonel e-ticaret paketleri geliştirilmiştir.

E-ticaret paketleri internette satış yapılabilmesi için gerekli tüm ihtiyaçları anahtar teslim bir şekilde sizlere sunan yazılım paketleridir. Bir çok özellik ve fonksiyonu bir arada sunulmaktadır. Örnek olarak Türkiye’nin e-ticaret sağlayıcı Neticaret GOLD’un sahip olduğu özellikleri e-ticaret paketleri sayfamız aracılığı ile inceleyebilirsiniz.

Online Satış Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Online Satış sitesi kurabilmek için e-ticaret hukukuna göre ilk gerekli şartınız şirket sahibi olmanızdır. Şahıs, limited, anonim kısacası statüsü fark etmeden bir şirketinizin olması gerekmektedir. Bunun sebebi satılan her ürünün faturalandırılması gerekliliğidir. Şirketiniz var ise internette ürünlerinizi pazarlamaya başlamak için en önemli adımı atmışsınız demektir. Bu aşamadan sonra nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini dilerseniz maddeler halinde anlatalım.

Online Satış Sitesi Kurmak İstiyorum

Online Satış Sitesi Kurmak İstiyorum

1. Ürün sahibi olmak ya da tedarik etmek

Online satış yapabilmek için bir diğer gereksinim ise ürün sahibi olmanızdır. Ürünlerinizi internet sitenizde sergilemeniz ve stok sahibi olmanız. Bu noktada iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Bir tanesi sahip olduğunuz ürünleri internette satışa sunmak diğeri ise tedarikçi firmalar ile anlaşarak tedarik ettiğiniz ürünleri stok tutmanıza gerek kalmadan satmanız. Neticaret GOLD’un birçok tedarikçi firma ile anlaşması mevcuttur. Bu anlaşma sayesinde direk olarak tedarikçi firmaların ürünleri e-ticaret sitenize entegre edilmektedir. Depo ve benzeri maliyetlere gerek kalmadan online satış siteniz üzerinden ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz.

2. E-ticaret yazılımlarını kullanmak

Şirketinizi kurdunuz. İnternette pazarlayacağınız ürünler mevcut ya da tedarikçi firmalar aracılığı ile temin edebileceksiniz. Online satış sitesi kurabilmeniz için en önemli gereksiniminiz ise e-ticaret yazılımlarınızı kullanarak alışveriş sitenizin açılmasını sağlamaktır. Alışveriş sitesi açabilmek için e-ticaret sektöründe 16 yılın vermiş olduğu tecrübe ile geliştirilmiş olan Neticaret GOLD e-ticaret yazılım paketlerini kullanabilirsiniz. Neticaret GOLD ile anahtar teslim bir şekilde online satış siteniz sizlere teslim edilmektedir. Sorunsuz bir şekilde e-ticaret yapılabilmesi için gerekli bütün ihtiyaçlar bir arada sunulmaktadır. E-ticaret uzmanlarımız tarafından internet sitenizi nasıl yöneteceğiniz verilen özel eğitimlerin ardından sizlere aktarılmaktadır. Online satış hakkında hiç bir bilgi sahibi olmasanız dahi kolay bir şekilde e-ticaret sitenizi yönetebilir hale gelirsiniz.

3. Ödeme ve kargo seçeneklerinin belirlenmesi

İnternet üzerinden yapılan satışlarda ürün karşılığının bedelini alabilmeniz için kullanmanız gereken ödeme yöntemleri bulunmaktadır. Bu ödeme yöntemleri havale/EFT, kredi kartı ile ödeme ve kargoda kapıya ödeme olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Havale ve EFT ile ödeme alabilmek için bankalara hesap başvurusu yapmanız yeterlidir. Kredi kartı ile ödeme alabilmek için ise yine bankalara sanal pos başvurusu yapılması gerekir. Sanal pos başvurusu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmeniz için sanal pos nasıl alınır konu başlıklı makalemizi ziyaret edebilirsiniz. Kargo gönderimi ve kargoya kapıda ödeme yöntemini kullanabilmeniz için ise herhangi bir kargo firması ile anlaşma yapmanız yeterli olacaktır. Neticaret GOLD e-ticaret altyapısı yukarıda anlatılan ödeme yöntemlerini online satış sitenizde sorunsuz bir şekilde kullanabilmenizi sağlar.

4. Ürünlerin siteye eklenmesi

Şirketiniz var, online satış sistemini sorunsuz bir şekilde çalışıyor, ürünleriniz mevcut ve ödeme kanalları ile birlikte kargo gönderimi de yapabiliyorsunuz. Şimdi en önemli olan konulardan bir tanesi ürünlerinizi özellikleri, açıklamaları, fiyatları, görselleri ve diğer ayrıntıları ile birlikte sitenize eklemektir. Eklenen her ürün e-ticaret sitenize değer katacaktır. Arama motorları zamanla ürünlerinizi indeksleyecek yani potansiyel müşteriler arama yaptıklarında onların karşısına çıkaracaktır. Bu kısımda en çok nelere dikkat edilmesi gerektiği ise e-ticaret ürün sayfalarında seo çalışmaları konu başlıklı makalemizde detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

5. Pazarlama çalışmalarının yapılması

E-ticaret sitenizde bulunan ürünleri internet kullanıcılarına tanıtabilmeniz için dijital pazarlama çalışması yapmanız önemlidir. Dijital pazarlamanın en önemli kolları ise SEO (arama motoru optimizasyonu), SEM (arama motoru reklamcılığı) ve sosyal medya çalışmalarıdır. SEO çalışmalarında en önemli olan konulardan bir tanesi kullanmış olduğunuz altyapının arama motorları istekleri doğrultusunda geliştirilmesidir. Site içi SEO yani ON PAGE SEO olarak tanımlanabilir. Site içi SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise 4. maddede bahsetmiş olduğumuz ürün içeriklerinin SEO  uyumlu bir şekilde siteye girilmesidir. Bununla birlikte site dışı SEO yani OFF PAGE SEO çalışmaları bulunmaktadır. Bu noktada profesyonel bir SEO firması ile ya da SEO Uzmanı ile çalışılmasını tavsiye ederiz. SEO çalışmaları sayesinde sitenizde bulunan ürünler arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmektedir. Bu sayede daha fazla potansiyel müşteriye internet üzerinden ulaşmanız mümkündür.

SEO çalışmalarınızı sürdürür iken tercih edebileceğiniz bir diğer kanal ise adwords çalışmalarıdır. Arama motoru sıralamalarında doğal sıralamaların üstünde bulunan alanda e-ticaret sitenizin reklamlarını çıkmanız mümkündür. Bu işlemi kelime aramalı reklamlar ya da Google Alışveriş reklamları ile yapabilirsiniz. Tabi bununla birlikte görüntülü reklam seçeneğiniz de bulunmaktadır. Yani ürünlerinizi yayıncı olan sitelerde, hazırlamış olduğunuz bannerlar (ürün tanıtım görselleri) ile internet kullanıcılarına gösterebilirsiniz. Örnek olarak Google Alışveriş reklamlarını verebiliriz. Google alışveriş reklamları hakkında bilgi sahibi olabilmek için google alışveriş reklamları nasıl kullanılır konu başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

SEO ve SEM çalışmalarının yanı sıra e-ticaret sitenizdeki satışlarınızı arttırabilmeniz için en önemli kanallardan bir tanesi de sosyal medya çalışmalarının aktif bir şekilde sürdürebilmesidir. Gerek sosyal medya sitelerinde yapacağınız paylaşımlar ile gerekse de reklam alanlarını kullanarak daha fazla kullanıcıya ulaşmak mümkündür. Tabi bununla birlikte ürün listeleme ve karşılaştırma sitelerinde de yer almak e-ticaret siteniz üzerinden yapacağınız satışları etkileyen önemli faktörlerden bir tanesidir.

Online satış sitesi kurmak istiyorum diyorsanız 0212 256 60 00’ı arayarak e-ticaret uzmanlarımızın sizleri detaylı bir şekilde bilgilendirmelerini ve aklınıza takılan bütün soruları cevaplandırmalarını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte ücretsiz demo talebinde bulunarak sistemin tüm detaylarını inceleyebilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.