İnternetten Ürün Satışı Nasıl Yapılır
  • 3033
  • 2

İnternetten Ürün Satışı Nasıl Yapılır

Girişimciler ve şirket sahipleri tarafından sıkça sorulan sorulardan bir tanesi “İnternet üzerinden ürün satışı nasıl yapılır ?” sorusudur. Fiziksel mağaza sahibi olan ve ürünlerini sanal mağazalar üzerinden de pazarlamak isteyen KOBİ’ler ve girişimciler için baştan sona internet üzerinden ürün satışı yapılabilmesi için neler gereklidir anlatmaya çalışalım.

1. Şirket Sahibi Olunması

İnternet üzerinden ürün satışı yapılabilmesi için ilk gerekli şart şirket sahibi olunmasıdır. Şirket sahibi olmayanlar, e-ticaret hukukuna göre internet üzerinden ürün satışı yapamazlar. Çünkü satılan her ürünün faturalandırılması yani vergisinin ödenmesi gerekmektedir. Fiziksel mağazası olan KOBİ’ler şirket sahibidirler genellikle ancak e-ticarete atılmak isteyen bir çok girişimci henüz şirket sahibi değildir. Şirketi olmayıp internet üzerinden satış yapmak isteyen girişimcilerin ilk adım olarak kendi şahıs şirketlerini kurabilirler. Burada unutulmaması gereken bir konu bulunmakta. Şirketinizin statüsü (Şahıs, Limited, Anonim vb.) ne olursa olsun internet üzerinden satış yapabilirsiniz.

2. Ürün Sahibi Olunması

E-ticaret sektörüne giriş yapabilmeniz için hali hazırda pazarlayabileceğiniz ürünlerin olması gerekmektedir. Bununla birlikte ürününüz olmadan da internet üzerinden kesinlikle satış yapamazsınız denemez. Tedarikçi firmalar  ile anlaşarak stoksuz e-ticaret yapabilirsiniz. tedarikçi firmalar sizin adınıza stok tutan ve online satış siteniz üzerinden kendi ürünlerini pazarlamanız sağlayan firmalardır.

3. E-ticaret Altyapısına Sahip Olunması

Şirketinizi kurdunuz. Ürünleriniz mevcut ya da ürün tedarik edebileceğiniz firmalar ile görüştünüz. Şimdi ise internetten üzerinden ürün satmak istiyorsunuz. Ürünlerinizi sanal mağazanız üzerinden satışa sunabilmeniz için e-ticaret sistemlerini kullanmanız gerekmektedir. E-ticaret sistemleri, internet üzerinden online ürün satışı gerçekleştirebilmeniz için geliştirilmiş yazılımlar bütünüdür. Örnek olarak Neticaret GOLD. Neticaret GOLD e-ticaret yazılım sistemi anahtar teslim bir şekilde sizlere sunulmaktadır. İnternette sorunsuz bir şekilde ürün satışı yapabilmeniz için gerekli olan sistemler bir arada sunulur.

E-ticaret Yazılım Altyapısı Neticaret GOLD Yönetim Paneli

E-ticaret Yazılım Altyapısı Neticaret GOLD Yönetim Paneli

İstenen bir alan adı alınır. Ardından e-ticaret sistemi bu alan adına entegre edilir. Online satış sitesine ve aynı zamanda bu siteyi yönetebileceğiniz bir yönetim paneline sahip olursunuz. Yönetim panelinin kullanımı, e-ticaret uzmanları tarafından verilen eğitimler ile profesyonel bir şekilde sizlere aktarılır. Ardından ürünlerinizi görselleri, fiyatları, özellikleri ve diğer detay bilgileri ile internet sitenize eklemeye başlarsınız. Artık internet üzerinden satış yapabileceğiniz bir sisteme tüm kurallara uyarak sahip olmuşsunuz demektir. Örnek e-ticaret sitesine ulaşabilmek için TIKLAYINIZ.

4. E-ticaret Sitesi Kuruldu ya Sonrası ?

İlk üç maddede e-ticaret sitesi kurarak internette satış yapabilmeniz için neler gereklidir sorusunun cevabı verilmiştir. Yani e-ticaret hukukuna uyarak bir şirket sahibi olunması ardından ürün tedariği yapılması veya ürün sahibi olunması, son olarak ise profesyonel bir e-ticaret alt yapısının kullanılması. 5. maddeden sonra internette ürün satışı yapabilmeniz için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinden bahsedilecektir.

5. Ödeme Sistemlerinin Kurulumu

İnternet üzerinden ürün satarken müşterilerinizin sizlere ödeme yapması gerekmektedir. Havale, EFT, kredi kartı ya da kargoya kapıda ödeme seçeneklerini tercih ederek ürün alım işlemleri gerçekleştirilir. Ancak her ödeme sistemi için e-ticaret site sahibinin yerine getirmesi gerektiği bazı gereksinimler bulunmaktadır. Havale/EFT ile ödeme alınabilmesi için bankalara hesap açılışı başvurusu yapılır. Hesap açıldıktan sonra siteye eklenen hesap numaralarına ürün alımı gerçekleştirildikten sonra ödeme yapılmaktadır. Şirketiniz üzerine banka hesabı açtırmanız önemlidir.

Kredi kartı ile ödeme alınabilmesi için ise sanal posun olması gerekir. Sanal pos internet üzerinden kredi kartları aracılığı ile ödeme alınabilmesi için geliştirilmiş ve bankalar tarafından başvuru sonucu verilen bir ödeme seçeneğidir. Bu noktada geriye dönersek eğer 3. maddenin öneminden bahsedebiliriz. Bankalara sanal pos başvurusu sırasında sizlerden ürün satışı yapacağınız internet sitesi adresini ve bilgilerini isterler. Altyapınızın banka isteklerini (Örneğin SSL sertifikası, sorunsuzca ürün satışı gerçekleştirilebilmesi, sözleşmelerin yer alması ve benzeri) karşılaması gerekir. Üçüncü bir seçenek ise kargoya kapıda ödemedir. Bu noktada anlaşma yapılacak herhangi bir kargo firmasına kargo ile kapıda ödeme başvurusu yapılması gerekir. Ödeme sistemi kurulurken dikkat edilmesi gereken şey kullanılan e-ticaret altyapısına banka sanal poslarının sorunsuz bir şekilde entegre edilebilmesi, Havale/EFT ile ve kargo ile ödeme alabilme için gerekli olan argümanların sunulabilmesidir.

6. Ürünlerin Siteye Eklenmesi

En önemli konulardan bir tanesidir ürünlerin siteye eklenme aşaması. Gerek ürünlerinizi arama motorları aracılığı ile daha fazla kullanıcıya ulaştırmak gerekse de ürün sayfanıza giren kullanıcıya hitap edilebilmek oldukça önemlidir. Sitenizde satışa sunacağınız ürünleri eklerken dikkat edilmesi gereken konulara SEO uzmanımız tarafından yazılmış olan SEO ÇALIŞMASI NASIL YAPILIR konu başlıklı makale ile ulaşabilirsiniz. A, B, C maddeleri Neticaret GOLD e-ticaret yazılım paketi ile birlikte sizlere sunulmaktadır. Mobil uyumlu (responsive) duyarlı web tasarım, site açılışının hızlı olması ve özel e-ticaret tasarımlarının sisteme entegre edilebilmesi.

Online Satış Sitesi Ürün Sayfası

Online Satış Sitesi Ürün Sayfası

7. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Çalışmaları

SEO açılımı ile Search Engine Optimization, Türkçe karşılığı ile arama motoru optimizasyonu, arama motorlarında (Google, Yandex, Bing, Yahoo ve benzeri) daha üst sıralarda yer alınabilmesi için yapılmakta olan çalışmalar bütünüdür. genel olarak site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılır. 6. maddede ürünlerinizi sitenize eklerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini seo çalışması nasıl yapılır makalesi ile kısmende olsa öğrenmiş olmalısınız. İlgili yazı şu anda ON PAGE SEO yani site içi SEO çalışmalarının anlatıldığı bir makaledir. Aynı zamanda siteniz için içerik olarak adlandırılan ürünlerinizi eklerken dikkat edilmesi gerekenler bütünüdür. Gerekli altyapıya sahip olunması ve ilgili çalışmaların yapılması sonucu arama motorlarında sitenizi görünürlülüğü artar.

ONE PAGE SEO yanında OFF PAGE SEO yani site dışı SEO çalışmaları da oldukça büyük önem taşımaktadır. Mobil uyumlu, profesyonel ve duyarlı web tasarıma sahip olan, hızlı açılan, sorunsuzca çalışan bir altyapısı olan, ürünlerin tamamının bahsedilen kurallara göre eklendiği e-ticaret siteleri doğal yollar ile internet sitelerine potansiyel müşteri çekebilmektedirler. Ancak buraya kadar bahsedilen konular yapılan çalışmaların hemen hemen %50’dir denebilir. Neticaret GOLD e-ticaret altyapısının sunmuş olduğu ayrıcalıklar ve kendi çabalarınızla site içi SEO çalışmalarınızı yapabilirsiniz ancak site dışı SEO çalışmalarında profesyonel bir destek almanız gerekebilir.

7. Reklam Çalışmaları

Yapmış olduğunuz SEO çalışmalarından hemen karşılık alamayabilirsiniz. Sektörünüzün internet ortamındaki rekabetine göre arama motorlarındaki sıralama artışı da periyodik bir şekilde zorluk göstermektedir. Bu süreç içerisine internet üzerinden reklam yolu ile satış yapabilirsiniz. E-ticaret sitelerinde günümüzde en çok tercih edilen 2 reklam kanalı ise Google Adwords ve Facebook reklamlarıdır. Ürünlerinizi belirli bir kullanıcı kitlesine ulaştırabilmek için siteniz için reklam verebilirsiniz. Örnek olarak Google’da bir ürün araması yaptığınızda karşınıza doğal sıralamaların hemen üzerinde reklamlar çıkar. Ya da sosyal medya sitelerinde gezinirken Sponsorlu bir alandan oluşan ürün reklamları ile karşı karşıya kalırsınız. İşte bütün bu çalışmalar reklam çalışmalarıdır.

SEO çalışmalarında olduğu gibi reklam çalışmalarında da bir seviyeye kadar kendinizi geliştirebilir ve reklamlarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz. Ancak her sektörde de daha iyi bir başarı elde edilebilmesi için profesyonel bir ekip ya da uzmanla çalışılması tavsiye edilir. Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki e-ticaret sitesi açıldıktan sonra siteniz il ne kadar fazla ilgilenirseniz eğer o kadar fazla kazanırsınız.

8. Ürün Listeleme ve Karşılaştırma Siteleri

SEO ve reklam çalışmalarından sonra e-ticaret siteleri üzerinden satışlarınızı arttırılabilmesi için günümüzde en çok tercih edilen kanallardan bir tanesi de ürün listeleme ve karşılaştırma siteleridir. Hepsiburada, GittiGidiyor, N11, Cimri, Bilio, Akakçe ve benzeri sitelerde açacağınız dükkanlar (hesaplar) ve ürünlerinizin bu sitelere entegre edilmesi satışlarınızı arttıran çalışmalardır. Ancak burada yine e-ticaret alt yapınızın ilgili kanallar ile entegre bir şekilde çalışması yani onlara özgü XML’ler (ürün listelerinin olduğu bir doküman) vermesi gerekir.

İNTERNETTEN ÜRÜN SATIŞI NASIL YAPILIR

İnternetten ürün satışı yapılabilmesi için nelere ihtiyaç vardır, nasıl bir altyapı geliştirilmesi gerekir ve aynı zamanda e-ticaret sitesi açıldıktan sonra satışları arttırabilmek için hangi çalışmalar yapılması gerektiğinden kısmende olsa bahsetmeye çalıştık. 0212 256 6000’ı arayarak e-ticaret uzmanlarımız ile iletişime geçebilir ve sekiz maddenin sizlere detaylı bir şekilde anlatılmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte yeni nesil e-ticaret altyapısı Neticaret GOLD’u ücretsiz bir şekilde test edebilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

2 Yorum

  • Hasan Hıra
    9 Ocak 2017, 22:44 CEVAPLA

    Dogal urunler satacak Gittigidiyor benzeri bir site kurdurmak istiyorum. lk baslarda Minimum personel çalıştırmak dusuncesindeyiz. Yani ilk zamanlarda yazılımcı da calistirmak istemiyruz. Site kurma, Yazılım güvenliği gibi hususlarin maliyeti hakkinda bilgi almak istiyorum ayrıca.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.