E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler
 • 3860
 • 2

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret sitesi kurmak yani alışveriş sitesi açabilmek için neler gereklidir E-ticaret uzmanlarımız ile bir araya gelerek detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Özellikle girişimciler ve fiziksel mağazalarını sanal ortama taşıyarak internette ürün satışı yapmak isteyen firma sahiplerinin e-ticaret sitesi açmak için nelere ihtiyaçları olduğunu, hangi prosedürleri yerine getirmeleri hakkında bilgi paylaşımlarında bulunduk.

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

1. Şirket sahibi olunması

E-ticaret sitesi kurarak internette ürün satışı yapabilmeniz için ilk gerekli şart şirket sahibi olmanızdır. Yani ticari faaliyet göstererek vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Ticaret hukukuna göre satılan her ürünün faturalandırılması gerekmektedir. Fiziksel (yerel) mağazalar üzerinden satılan her ürün nasıl faturalandırılıyorsa, sanal mağazalar üzerinden yapılan satışların da faturalandırılması gerekmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı şirket sahibi olmanız e-ticaret sitesi kurabilmeniz için ilk şarttır.

Şahıs şirketi, anonim şirketi (A.Ş.), limited şirketi (Ltd. Şti.), komandit şirketi,  kollektif şirket veya kooperatif şirketi olan herkes e-ticaret sitesi kurarak internet üzerinden ürün pazarlayabilir. Henüz yeni bir girişimci iseniz düşük maliyetler harcayarak şahıs şirketi kurabilirsiniz. Şahıs şirketi kurabilmek bir muhasebeci ile görüşebilirsiniz.

E-ticaret Tedarikçi Firmalar

E-ticaret Tedarikçi Firmalar

2. Ürün sahibi olunması veya tedarikçi firmalar ile çalışılması

Online satış yapılabilmesi için müşterilerinize sunabileceğiniz ürünlerinizin olması gerekmektedir. İnternet sitenize müşterilerinizin aramalar yapmaları sonucu ulaşabilecekleri ürünler. Şirketiniz varsa ve satışa sunabileceğiniz ürünleriniz de var ise e-ticarete başlayabilmek için büyük bir adım atmışsınız demektir. Ürünlerinizin görsellerini çektikten sonra açılmış olan e-ticaret sitenize fiyatı, ürün özellikleri, açıklamaları, stok bilgileri ve istediğiniz diğer bilgiler ile giriş yapar ve sanal mağazanız üzerinden ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz.

Kesinlikle bilinmelidir ki e-ticaret sitesi kurmak için illaki ürünlerinizin yani stoğunuzun olması zorunluluğu bulunmamaktadır. Ürün tedariği sunan firmalar ile çalışarak da internet üzerinden satış yapma imkanınız bulunmaktadır. Tedarikçi firmalara örnek olarak Arena Bilgisayar, Index Bilgisayar, Penta Teknoloji, Alba Shop, Shımano ve benzeri firmaları verebiliriz. Diğer tedarikçi firmalar öğrenebilmek için e-ticaret uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Neticaret GOLD Yönetim Paneli

Neticaret GOLD Yönetim Paneli

3. Profesyonel bir e-ticaret altyapısı

E-ticaret sitesi kurabilmek için gerekli önemli maddelerden bir tanesi profesyonel bir e-ticaret alt  yapısının kullanılması gerekliliğidir. İnternet üzerinden kesintisiz bir şekilde satış yapabilmeniz ve bütün ihtiyaçlarınızı tek bir paket içerisinde anahtar teslim bir şekilde sunan e-ticaret sistemleri bulunmaktadır. Türkiye’nin e-ticaret sağlayıcısı Neticaret tarafından yeni trendler üzerine yoğunlaşılarak profesyonel bir e-ticaret sistemi geliştirilmiştir. Peki Neticaret GOLD e-ticaret yazılım paketinin en çok dikkat çeken özellikleri nelerdir ?

Neticaret GOLD e-ticaret paketi, 16 yılın vermiş olduğu tecrübe ile e-ticaret uzmanlarının bütün departmanları bir araya getirerek geliştirdiği özel bir yazılım paketidir. Arama motorları istekleri doğrultusunda doğrusal web tasarımlı ve mobil uyumlu (responsive) olarak geliştirilmişlerdir. Bir e-ticaret sitesinde olması gerekenden daha fazlasını modül özellikleri ile birlikte sizlere sunmaktadır. Dilerseniz ana özellikler, modül özellikleri, genel özellikler, ürün özellikleri, pazarlama satış özellikleri, kargo özellikleri ve müşteri servisleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için e-ticaret paketleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Entegre Edilebilen Bankalar

Entegre Edilebilen Bankalar

4. Banka hesabı ve/veya sanal pos sahibi olunması

Bir şirketiniz mevcut, ürünleriniz de var ya da tedarik ediyorsunuz, profesyonel bir e-ticaret sitesi alt yapınız da var. Bu üç koşulu sağlıyorsanız eğer sanal mağazanıza ürün ekleyerek internet üzerinden satışlarının yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak burada en önemli konulardan bir tanesi tahsilat yani müşterilerinizden alacağınız ödemelerin hangi kanallarla yapılacağını seçmektir. İnternette sattığınız ürünlerin karşılığını alabilmek için banka hesabınızın ya da sanal posunuzun olması gerekmektedir.

Havale ve EFT ile ödeme alabilmek için şirketiniz adına banka/bankalardan hesap açabilir, kredi kartı ile ödeme alabilmek için ise bankalara sanal pos başvurusu yapmanız ve başvuru kabulü sonrası alınan sanal posları sitenize entegre etmeniz gerekmektedir. Tabi bütün bunlarla birlikte banka hesaplarınız ile anlaşmalı bir kargo aracılığıyla kapıda ödeme de alma imkanınız bulunmaktadır.

E-ticaret sitesi kurabilmek için gerekenler özet

E-ticaret sitesi kurmak için neler gereklidir ana maddeler halinde sizlerle paylaşmaya çalıştık. Özetlemek gerekirse şirketinizin olması, ürün sahibi olmanız ve tedarikçi firmalar ile çalışmanız, profesyonel bir e-ticaret yazılım altyapısı kullanmanız ve ödeme alabilmek için hesap açmanız ve/veya sanal pos sahibi olmanız gerekmektedir.

Neticaret GOLD e-ticaret yazılım paketi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için 0 212 256 60 00’a arayarak e-ticaret uzmanlarımız ile iletişime geçebilir ya da sistemi ücretsiz olarak test edebilmek için ücretsiz demo talebinde bulunabilirsiniz. Bütün bunlarla birlikte aklınıza takılan bütün soruları hemen aşağıda bulunan yorum alanından sorabilir ve e-ticaret uzmanlarımız tarafından cevaplanmalarını sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

2 Yorum

 • Serhat Yeşil
  21 Aralık 2016, 18:01 CEVAPLA

  Değerli bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. Ben e-ticaret sitesi açmak istiyorum. Bir site açtım ama gerekli alt yapıyı çalıştığım yazılımcı ile bir türlü oluşturamadığımız için bankalar sanal pos başvurumu kabul etmediler. Mesela SSL sertifikasını bir türlü entegre edemedik. Sonra istedikleri bir kaç prosedür vardı onları da yapamadık. Sizlerin sistemini kullandığım zaman bankanın istediği her şey hazır olacak mıdır ?

  • Neticaret@Serhat Yeşil
   22 Aralık 2016, 08:02 CEVAPLA

   Serhat Bey merhaba;
   Ne demek, sizleri bilgilendirebildiysek ne mutlu bizlere. E-ticaret sitesi açtıktan sonra anlatmış olduğunuz gibi bankaların sanal pos başvurusunu kabul etme prosedürleri vardır. Örnek olarak SSL şifreleme sistemi, ödeme sayfasının sorunsuzca çalışması, üyelik sözleşmelerin yer alması gibi. Neticaret GOLD e-ticaret alt yazılım paketlerinde bütün bu gereksinimler anahtar teslim bir şekilde sizlere sunulmaktadır.
   Selamlar.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.