E-ticaret Sitelerinde Özgün İçerik Neden Önemli
  • 3782
  • 0

E-ticaret Sitelerinde Özgün İçerik Neden Önemli

E-ticaret sitelerinde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi özgün içerik kullanmak yerine kopya içerik ya da tedarikçi firmalardan otomatik bir şekilde gelen ürün içeriklerini kullanmalarıdır. Kopya veya benzer içeriklerin daha önce farklı bir sitede kullanılmış olması ve ardından da aynı içeriğin sitenize eklenmesi SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda olumsuz bir etki oluşturmaktadır.

Özgün olmayan yani kopya ya da daha önce farklı sitelerde de kullanılmış içeriklerin yeni açmış olduğunuz e-ticaret sitesinde de kullanılması başta Google olmak üzere arama motorları tarafından hoş karşılanmayan bir durumdur. Arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı engelleyen ve kimi zaman ceza almanıza sebep olarak arama motorlarında listelenmeniz de sona ermektedir.

Kopya İçerikler Nasıl Oluşturuluyor

Kopya içerikler genellikle tedarikçi firmalardan alınan ürün XML’i sonucunda bir çok e-ticaret sitesinde olan içeriğin kullanılması ile oluşturulmaktadır. Bununla birlikte e-ticaret site sahipleri de ürünleri ile ilgili içerikleri internet üzerinden aratmakta ve kopyalayıp direk olarak kendi sitelerine eklemektedir. Bir tedarikçi firmadan ürün XML’i ile alıyorsanız eğer, her ürün için kendinize özgü bir içerik yazmanız önemlidir. Kimi zaman on binlerce tedarik edilen ürüne sahip olabilirsiniz. Sizler için en önemli olan ürünlerden başlayarak ürün içeriklerini değiştirebilirsiniz.

E-ticaret Sitelerinde Özgün İçeriğin Önemi

Ürünlerde kendinize özgü içeriğin olması rakiplerinizden bir adım öne geçmenizi sağlayan en önemli çalışmalardan bir tanesidir. Özgün içerik sayesinde hem daha fazla kullanıcıya ulaşma imkanınız bulunmaktadır hem de kopya içeriği sitenizde barındırmadığınız için arama motorları sıralamalarında daha üst sırada yer almanız mümkündür. Örnek vermek gerekirse yeni açılmış 3 e-ticaret sitesini düşünelim. Bu e-ticaret sitelerinin 3’ününde aynı tedarikçi firmadan ürün aldığını ve sitesine tedarikçi firmanın açıklamalarını entegre ettiğini düşünelim.

E-ticaret sitelerinden 2 tanesinin ürün açıklamalarında hiç bir değişiklik yapmadığını ancak bir tanesinin kendisine özgü ürünü tam olarak anlatan bir içerik girdiğini düşünelim. Sadece bu çalışma ile dahi özgün içerik giren e-ticaret sitesi diğer sitelere göre arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacaktır. Sadece daha üst sıralarda yer alma değil aynı zamanda içerik içerisinde farklı kelimelerde geçirdiği için arama motorlarında farklı aramalar yapan kullanıcılara da ulaşması mümkündür.

Örnek Özgün İçerik

Örnek olarak internet üzerinden güvenlik kamerası sattığınızı düşünelim. Elbet ki satmış olduğunuz ürünün teknik özellikleri mevcuttur ve ürün içeriğinizde bu özellikler yer alacaktır. Ancak önemli olan hem kullanıcıların aratabileceği kelimelere ürün içeriğinde yer verebilmek hem de özgün bir içeriğin oluşturulmasını sağlamaktır. Hemen aşağıda ip bir güvenlik kamerası için özgün içerik paylaşılmıştır. Güvenlik kameramızın adı örneğin Dufi olsun.

Örnek Ürün: Dufi 1 Megapixsel 24 LED IP Kamera

Dufi, 1 megapixel görüntü özelliğine sahip bir IP kameradır. 3,6 mm sabit lensi bulunmaktadır. Bununla birlikte üzerinde 24 adet LED mevcuttur. Ücretsiz cms yazılımına sahip olan Dufi’nin kasası metaldir ve oldukça dayanıklıdır. Çözünürlüğü ise 1280*720’dir yani 720P çekim kalitesi vardır. Open Network Video Interface Forum (Açık Network Video Arayüzü Forumu) iletişim protokolüne sahiptir. ONVIF sayesinde IP konfigürasyonu, cihaz yönetimi ve eklenmesi, gerçek zamanlı izleme, güvenlik, video analitiği ve benzeri özelliklere sahip olunabilmektedir. Dufi gece gündüz kaliteli bir şekilde korunmasını istediğiniz yerin izlenmesini sağlayan özelliğe sahiptir.

Dufi, üzerinde bulunan sensörler sayesinde ortamda bulunan görüntüleri yakalamakta ve bu görüntüleri dijitale çevirmektedir. IP özelliği sayesinde yakalanan görüntüler network yani ağ aracılığı sayesinde sizlere iletilmektedir. IP kamera Dufi’de herhangi bir kayıt cihazı satın almanıza ya da bir belek ile kayıt yapmanıza gerek yoktur. İnternet üzerinden kamera görüntülerine ulaşmanız mümkündür. IOS veya Andorid’de bulunan uygulamalar sayesinde cep telefonunuz üzerinden de canlı bir şekilde izleme imkanınız bulunmaktadır.

Yukarıdaki içerikte olduğu gibi teknik özelliklerin dışında kendinize özgü en az 300 – 500 kelime arasında (daha fazla da olabilir) yazmanız hem arama motorlarındaki sıralamaları etkileyecek hem de satış konusunda sitenize olumlu dönüşler sağlayacaktır.

 

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.