Alışveriş Sitesi Kurmak İstiyorum Ne Kadar Sermaye Gerekir
  • 7038
  • 0

Alışveriş Sitesi Kurmak İstiyorum Ne Kadar Sermaye Gerekir

İnternetten ürün satışı yapmak isteyen kullanıcılar tarafından sıkça sorulan sorulardan bir tanesi “Alışveriş sitesi kurmak istiyorum, ne kadar sermaye gerekir ?” sorusudur. Bu makalemiz aracılığı ile anahtar teslim bir şekilde online satış sitesi kurmanın maliyetini ve hangi gereksinimlere sahip olunmasını detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Alışveriş Sitesi Kurmak İstiyorum Neler Gereklidir

Alışveriş sitesi kurmak ve ürünlerinizi internette pazarlamak istiyorsanız eğer mutlaka bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir. E-ticaret hukukuna göre internette satılan her ürünün faturalandırılması ve ilgili vergisinin ödenmesi gerekir. Fatura kesilebilmesi için ise şahıs, limited, anonim kısacası statü farkı olmadan herhangi bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sitesi Altyapısı Neticaret GOLD

Alışveriş Sitesi Altyapısı Neticaret GOLD

E-ticaret Altyapısının Kullanılması

İnternette ürün satışı yapılabilmesi için alışveriş sitesi kurmanız gerekmektedir. Alışveriş sitesi kurularak sorunsuz bir şekilde online satış yapılabilmesi için ise bir e-ticaret alt yapısına sahip olmanız gerekmektedir. E-ticaret alt yapıları internette satış yapılabilmesi için gereken bütün gereksinimleri bir arada sizlere sunan sistemlerdir. Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. tarafından geliştirilen Neticaret GOLD e-ticaret yazılım altyapısı ile birlikte anahtar teslim bir şekilde alışveriş sitenizi kurmanız mümkündür.

Neticaret GOLD oldukça gelişmiş ve 1000’in üzerinde işletme ve girişimci tarafından kullanılmakta olan ileri teknoloji bir e-ticaret yazılım alt yapısıdır. İlk defa e-ticaret adım atacaklar için Plus Paket ile başlamalarını tavsiye ederiz. Şahıs şirketi kurulumundan sonra ikinci maliyetiniz ise e-ticaret siteniz yani internetteki mağazanız için olacaktır.

Profesyonel Tasarımda Bir E-ticaret Sitesi

Neticaret GOLD ile birlikte 18 adet mobil uyumlu (responsive) e-ticaret tasarımına sahip olabilirsiniz. Ancak kendinize özgü profesyonel bir tasarıma sahip olmak istiyorsanız eğer ekstra bir maliyet ödemeniz gerekecektir. Neticaret GOLD tarafından geliştirilmiş olan 18 ücretsiz ve ücretli tema için mobil temalar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz temaları kullanmak yerine geliştirilmiş bir tasarım ile e-ticarete başlamak istiyorsanız örnek olarak Gold Lux Tema 22’yi kullanabilirsiniz.

Alışveriş Sitesi Kurmak İstiyorum Ne Kadar Sermaye Gerekir

Alışveriş sitesi kurmak istiyorum ne kadar sermaye gerekir sorunuzu 3 adımda cevaplamaya çalıştık. Profesyonel bir tasarımla şirket sahibi olarak ve ileri teknoloji bir e-ticaret altyapısı kullanarak harcamanız gereken sermaye 8000 TL’dir. Ancak bu noktada unutulmamalıdır ki e-ticaret sitenizi kurduktan sonra ürünlerinizi internet sitenize eklemeniz ve her ürün için dijital pazarlama çalışmalarınız yapmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sitenize Ürün Eklemek

Alışveriş sitenize sahip olduğunuz ürünleri de ekleyebilirsiniz, tedarikçi firmalar aracılığı ile otomatik bir şekilde XML’ler yardımı ile de. Ürün eklerken ise maliyet harcamazsınız ancak büyük bir emek harcamanız gerekmektedir. Kullanıcıları ürünlerinizi arama motorlarında yapacakları araştırmalar sonucu bulacaklardır. Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmeniz için ise e-ticaret sitenizin alt yapısı ve sitenize klemiş olduğunuz ürünler için harcanılacak olan emek oldukça önemlidir.

Örnek E-ticaret Sitesi Ürün Listeleri

Örnek E-ticaret Sitesi Ürün Listeleri

Neticaret GOLD e-ticaret yazılım altyapısı arama motorları istekleri doğrultusunda geliştirilmiştir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmalarınızda ihtiyacınız olan bütün argümanlar bir arada sunulmuştur. Örnek olarak altyapı duyarlı web tasarıma sahip ve mobil uyumludur. Yani ilk gereksinimiz alt yapınız mevcuttur. Alışveriş sitenize ürün eklerken ise dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. E-ticaret Ürün Sayfalarında Seo Çalışmaları konu başlıklı makalemiz ile birlikte yapılması gereken çalışmaların neler olduğunu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Şahıs şirketinizi açtınız. Profesyonel bir e-ticaret yazılım altyapısına sahipsiniz. Ürünlerinizi de sitenize eklemeye başladınız. Artık arama motorları üzerinden müşterilerinize ulaşmaya başlayabilirsiniz. Ürünlerinizin SEO uyumlu bir şekilde eklenmesi sonucunda arama motorlarında listelenmeye başlayacaksınızdır. Bu sayede zamanla ürün satışlarınızda başlayacaktır. Ancak ürünlerinizi daha verimli bir şekilde internet üzerinden pazarlayabilmek için yapmanız gereken çok önemli çalışmalarda mevcuttur. Bu çalışmaların bir kısmı sizlere maliyet olarak yansıyabilir.

Ürün Satışlarını Arttırmak İçin Yapılması Gereken Çalışmalar

Bir e-ticaret sitesinin potansiyel müşterilere ulaşabilmesi için arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru reklamcılığı (SEM) ve sosyal medya optimizasyonu (SMO) çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalar bütününe dijital pazarlama ismi de verilebilir. Altyapınızın SEO uyumlu olması ve ürünlerinizi arama motorları istekleri doğrultusunda sitenize eklemeniz site içi SEO çalışmalarınızı etkileyecek ve arama motorlarında görünmenizi sağlayacaktır. Ancak daha fazla kullanıcıya ulaşabilmeniz için daha üst sıralarda yer almanız gerekmektedir. Bunun için ise site dışı SEO çalışmaları yapılmalıdır. Bu çalışmaları internet üzerinden yapacağınız araştırmalar sonucunda kısmen de olsa sizlerde yapabilirsiniz. Ancak bir SEO uzmanı ya da SEO firması ile çalışmanız ürünlerinizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını hızlandıracaktır.

Son olarak yapılması gereken bir diğer çalışma ise sosyal medya optimizasyonu yani Facebook, Youtube, Twitter, Instagram, Google Plus ve benzeri sosyal paylaşım sitelerinde yapacağınız çalışmalardır. Bu mecralarda ücretli ya da ücretsiz bir şekilde ürünlerinizin tanıtılmasını ve pazarlanmasını sağlayabilirsiniz.

Ürün Listeleme ve Karşılaştırma Siteleri

E-ticaret siteniz bulunan ürünlerinizi satışa sunabileceğiniz iki önemli mecra bulunmaktadır. Bunla ürün listeleme ve karşılaştırma siteleridir. Belirli bir maliyet ile Hepsiburada, GittiGidiyor, N11, Cimri, Akakçe, Sanal Pazar, Sahibinden ve benzeri sitelerde açacağınız mağazalar ile birlikte ürünlerinizi daha fazla potansiyel müşteriye ulaştırabilirsiniz. Ancak burada e-ticaret altyapınızın bu siteler için XMl üretebilmesi oldukça önemlidir.

Alışveriş sitesi kurmak, maliyetleri ve diğer konular hakkında aklınıza takılan bütün sorularıncevaplarını  0212 256 60 00‘ı arayarak e-ticaret uzmanlarımıza bağlanıp öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte dilediğiniz zaman Neticaret GOLD e-ticaret yazılım altyapısını ücretsiz bir şekilde test edebilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.